פרוייקט אור ירוק

החברה הלא יהודית מהווה כ-20% מסך תושבי מדינת ישראל אך שיעור ההרוגים נאמד בכ-36%. כל הרוג שלישי בתאונות דרכים הוא מהחברה הלא יהודית. לכן, כדי לצמצם את מספר ההרוגים הגבוה, המדינה חייבת להשקיע תקציבים בשיפור התשתית בישובים ובכפרים הערביים.

במגזר הערבי נרשמה השנה עליה של כ-12% במספר ההרוגים מתאונות דרכים ביחס לשנה הקודמת. בשנת 2012 נרשמו 96 הרוגים מתאונות דרכים במגזר הערבי ואילו בשנת 2013 נרשמו 108 הרוגים מתאונות דרכים במגזר הערבי.

משרד החינוך חייב להגביר את החינוך לבטיחות בדרכים בגני הילדים ובבתי הספר, כדי להטמיע בתלמידים את הזהירות בדרכים. במקביל המשטרה צריכה להגדיל את הנוכחות שלה בתוך הכפרים והישובים כדי להגביר את ההרתעה.

על מנת להעלות את המודעות לבטיחות בדרכים, מפעילה עמותת אור ירוק תוכניות בגני הילדים, בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים בחברה הערבית.

הדרכות בגני הילדים ובבתי הספר:

1. התוכנית מופעלת על ידי כ - 400 מתנדבים: 160 בנות השרות האזרחי, המופעלות על ידי עמותות השרות האזרחי- עמותת שוויון חברתי ועמותת ש"ל ומתנדבות 8 שעות ביום בנושא. כמו כן, מופעלת התוכנית על ידי בנות שרות אזרחי בתפקידים נוספים וסטודנטים.

2. המתנדבות עוברות הכשרה בנושאי הליבה של התוכנית: חצייה בטוחה, נסיעה בטוחה, רכיבה בטוחה ומשחק במקום בטוח.

3. בנושאים אלו מושם הדגש על התנהגות נכונה של הילד בדרכים: כיצד חוצים כביש בצורה נכונה, על התנהגות נכונה ובטוחה ברכב, על רכיבה בטוחה על אופניים ומשחק במקום בטוח ומוגן.

4. הפעילויות מועברות לילדים באמצעות סיפורים, משחקים, שירים ויצירות.

5. במסגרת ההכשרה מקבלות הבנות חומרים בנושאים השונים, מתנסות בהעברת התכנים ובנוסף, מועשרות בהעצמה אישית.

6. המתנדבות מארגנות פינת בטיחות בדרכים בכל גן ובכל כיתה, ולעיתים גם במסדרונות בתי הספר, על מנת לייצר אווירה המעודדת שמירה על כללי הבטיחות בדרכים.

7. התוכנית מתקיימת בתיאום עם הגננת או המורה ובשיתוף מנהל ביה"ס.

8. כל החומרים מסופקים על ידי עמותת אור ירוק, בפיקוח משרד החינוך ומלווים בהדרכה.